top of page
_DSC8830.jpg

4 ud af 19 nye Mercedes Actros ProCabin leveret – en stærk start på samarbejdet med Ejner Hessel

  • Forfatters billede: C.M. Transport A/S
    C.M. Transport A/S
  • 21. aug.
  • 2 min læsning
Ovenfor ses adm. direktør for C.M. Transport A/S Malte Skinbjerg og lokale værkfører for Ejner Hessel Michael Ottesen
Ovenfor ses adm. direktør for C.M. Transport A/S Malte Skinbjerg og lokale værkfører for Ejner Hessel Michael Ottesen

Hos C.M. Transport A/S arbejder vi hele tiden på at skabe mere driftssikre løsninger for vores kunder. Derfor er vi stolte af at kunne fortælle, at vi har taget de første skridt i et nyt strategisk samarbejde med Ejner Hessel, som fremover bliver vores faste leverandør af lastbiler, og starter ud med en bestilling på 19 køretøjer.

Det første resultat af samarbejdet kunne vi se allerede i juli, hvor den første Mercedes-Benz Actros ProCabin rullede ind på pladsen. Nu er yderligere tre på vej ud på vejene, og de markerer begyndelsen på en større fornyelse af vores materiel.

ree

Hvorfor Ejner Hessel?

Vi har valgt Ejner Hessel, fordi de kan levere mere end bare lastbiler. De tilbyder ensartede værkstedsprocedurer på landsplan og en meget imødekommende servicekultur, som vi allerede har mærket i praksis. Samtidig har de en stærk digital tilgang til overvågning af sliddele og planlagt vedligehold. Det betyder, at vi kan reducere nedetid, få færre driftsforstyrrelser og dermed styrke leveringssikkerheden til fordel for vores kunder.

Vores lokale værkfører, Michael Ottesen, spiller en central rolle i samarbejdet ved at koordinere vedligehold tæt med Hessel. Det giver tryghed for både vores chauffører og kunder.

ree

Første erfaringer på vejen

Den første Actros ProCabin har allerede været i drift i en måneds tid, hvor vores chauffør Per Jeppesen har siddet bag rattet. Hans tilbagemelding har været klar: Høj komfort, avancerede assistentsystemer og en følelse af, at bilen er bygget til at gøre chaufførens hverdag lettere.

ree

En investering med flere gevinster

Ud over komfort og driftssikkerhed har de nye Actros ProCabin også en positiv effekt på vores omkostningsmodel.

I tillæg til mere moderne køretøjer med en mere effektiv drivlinje, så har vi også investeret i at køretøjerne kommer i den bedst mulige CO₂-klasse, men vi forventer at mindst 6 af bilerne kommer i klasse 3, og de resterende i klasse 2. Dette er fordi, at der fra 1. juli 2025 træder nye klassifikationskrav i kraft, som betyder, at identiske biler kan placeres i lavere CO₂-klasse end tidligere – uden at udledningen faktisk er højere. En bedre CO₂-klasse resulterer også forventeligt i en lavere udledning, og vi vil se frem til at analysere tallene på en stor mængde køretøjer efter en periode med drift.

For os og vores kunder betyder det en forventet besparelse på 2-5 % pr. køretøj i km-afgift. Når vi har indfaset 10-12 nye biler, vil vi derfor justere vores KM-tillægsmodel, så besparelsen direkte kommer kunderne til gode. En tilgang, der så vidt vi ved er unik i branchen, da hele tillægsmodellen er bundet op på vores gennemsnits omkostning pr. km. Justeringen forventes implementeret til 4. kvartal 2025.

ree

Et kig fremad

Samarbejdet med Ejner Hessel er kun lige begyndt, men allerede nu ser vi gevinsterne i både drift og økonomi. Vi forventer at modtage flere køretøjer i de kommende måneder, og dermed ruller vi gradvist ind i en ny æra med mere moderne, driftssikre og bæredygtige lastbiler.

Vi har glædet os til at dele rejsen med jer – og til fremover at levere en endnu stærkere løsning til vores kunder

ree

 
 
 

Kommentarer


bottom of page